Hnutí proti Mubarakovi, jeden z pilířů Arabského jara, skončilo historickým kompromisem mezi Muslimským bratrstvem a armádou. Současné dění v Egyptě, které onen kompromis vychýlilo ve prospěch armády, je vhodnou příležitostí přečíst si text, který jsme k egyptským událostem Arabského jara napsali v roce 2011 s Mouvement Communiste. K aktuálnímu dění vydáme text v nadcházejících dnech.
…Během vlny nepokojů a povstání, která začala v prosinci 2010 otřásat arabskými zeměmi, byl Egypt po Tunisku druhou zemí, která se objevila na scéně. Egyptské události se ale od oněch tuniských dramaticky lišily, nejen vzhledem k velikosti země a jejímu geopolitickému významu, nejen kvůli počtu mrtvých a zraněných a nejen kvůli odlišnému ekonomickému zázemí a kapitalistickému rozvoji, ale hlavně kvůli dvěma hlavním aktérům změny režimu. V Egyptě udával událostem tempo od počátku masových protestů (nepodílel se však na jejich zahájení) společenský kompromis mezi armádou a Muslimským bratrstvem. Na rozdíl od Tuniska v Egyptě nebyly schopny hrát žádnou roli odbory (zatímco v Tunisku UGTT ano) – a už vůbec ne politické strany…
Z obsahu: Co se stalo v roce 2011 — Kontext situace v Egyptě — Trocha geopolitky — Pilíře společenského kompromisu — Na straně dělnické třídy…
Egypt 2011: Pokus o demokratické povstání. Historický kompromis
Download