Miluju žlutý obrazovky

…ohlédnutí nejen za stávkou v nošovické továrně Hyundai v prosinci 2009 přináší nová publikace KPK.

Divoké zastavení práce v Hyundai Nošovice, prosinec 2009 (KPK)

  • Analýza mikro-stávky, jejích slabin a silných míst a načrtnutí perspektivy, které přinesla.

Hyundai, Kia a spol.: jedna velká továrna, jeden společný nepřítel (KPK)

  • Hyundai, Dymos, Glovis či Mobis a Kia jsou výrobní jednotky provázané výrobou i kapitálem do jednoho celku. Tím víc se jejich šéfové snaží, aby na to dělníci zapomněli.

Kapitalistický plán a proletářský kontra-plán: případ Hyundai (KPK)

  • Maximální zhodnocování a co nejhlubší podřízení si pracovní síly: dva základní cíle kapitalistického plánu. Jak je tenhle plán formulován v Hyundai? Na jaký výrobní systém sází? Toyota Production System a Hyundai Production System, „push“ model a „pull“ model, flexibilizace, just-in-time výroba… I ten nejpromyšlenější kapitalistický plán však nabízí podmínky pro povstání kolektivního proletáře proti despotismu továrny.

Korejská dělnická třída: od masové stávky k pekarizaci a ústupu, 1987- 2007 (Loren Goldner)

  • Příběh třídního boje v Jižní Koreji: od dělnického hnutí za vojenské diktatury přes masové stávky proti ní, vznik radikálních odborů a jejich byrokratizaci až po asijskou krizi a útok na dělnickou třídu ve formě zavedení prekérní (krátkodobé či agenturní) práce.

Divoké zastavení práce v Hyundai Nošovice, prosinec 2009 (KPK) — Hyundai, Kia a spol.: jedna velká továrna, jeden společný nepřítel (KPK) — Kapitalistický plán a proletářský kontra-plán: případ Hyundai (KPK) — Korejská dělnická třída: od masové stávky k pekarizaci a ústupu, 1987- 2007 (Loren Goldner)

Miluju žlutý obrazovky (PDF)

Stáhnout